What's Happening in the Area

TransOptions Hosts 12th Junior Solar Sprints Competition - Division 3 Race Results
05.22.2013

TransOptions Hosts 12th Junior Solar Sprints Competition

Division 3 Race Results

TransOptions is proud to announce the Division 3 winners of the 12th annual Junior Solar Sprints Competition (JSS) held on May 22, 2013, at Ridgedale Middle School in Florham Park, NJ.

JSS is an Environmental Education program hosted by TransOptions, a non-profit, at no cost to middle school students, teachers or schools. TransOptions is grateful to the Alcoa Foundation for being the primary sponsor of this year’s Competition and to Jersey Central Power & Light-First Energy Foundation, Thorlabs, the New Jersey Herald and the Avis-Budget Group for their support. 

“Hosting the Junior Solar Sprints Competition demonstrates TransOptions commitment to the helping future generations learn about an alternative fuel, conserving resources and helping the environment,” comments John F. Ciaffone, TransOptions President.  “We are proud to support STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education with content that aligns to New Jersey Core Curriculum Standards and  gratified by the ongoing success of this enrichment program,” he adds.

Race day is the culmination of months of preparation by over 3,500 students from 52 middle schools participating this year.  The teams started on a level playing field; each receiving basic components including a solar panel, a motor, wheels and axles along with rules for the Competition.  Next came weeks of applying creativity, teamwork and science skills to design and build their unique model racing cars.  During the process, the students witnesses alternative energy first-hand as they harnessed solar energy to power their racing cars down the 66 foot long track.

Entries are judged in the categories of Speed, Engineering, Craftsmanship and Best Use of Recycled Materials.  Each team is also required to submit a Documentation Portfolio providing a record of their concept, design, development and comments.  A panel of volunteer judges, drawn from local businesses and communities, contribute their time and scientific expertise to evaluate student entries. 

Immediately following the competition, awards were presented to each student on the winning teams. 

The winners are:

Speed

1st Place – “Neanderthal” – Rockaway Valley School – Kevin O’Connor, Thad Reichard, Alex Dixon, Mark Lim

2nd Place  - “BP3” – Thomas Jefferson Middle School – Alex Budd, Rahil Patel, Neel Patel, Sumaarg Pandya

3rd Place – “Collinator” – Thomas Jefferson Middle School – Kevin Cruz, Collin Donald, Morgan Willis

 

Engineering

1st  Place – “Mach II” – Briarcliff School – Owen Goldthwaite, Reid Goodbar, Luke Stanici, Sean McLaughlin

2nd Place – “All Star” – St. Joseph School, Mendham – Mia Douglas, Eleanor Lo Frisco, Caroline Neilson

3rd Place – “The CARnival” – Mount Arlington – Grace Byrne, Robert Appleton, Kaytlynn Chey, Zoe Karpman

 

Craftsmanship

1st Place  - “All Star” – St. Joseph School, Mendham – Mia Douglas, Eleanor Lo Frisco, Caroline Neilson

2nd Place – “The CARnival” – Mount Arlington – Grace Byrne, Robert Appleton, Kaytlynn Chey, Zoe Karpman

3rd Place – “Rocket Propelled Donkey” – Ridgedale Middle School – Will Cahill, Willa Roberts, Tyler Powers

 

Best Use of Recycled Materials

1st Place – “Ugly Lightning” – M.J. Ryerson Middle School – Dan Lakousta, Nick Grindle

2nd Place – “Rocket Propelled Donkey” – Ridgedale Middle School – Will Cahill, Willa Roberts, Tyler Powers

3rd Place – “Conquerors” – M.J. Ryerson Middle School – Cate Kreider, Jennifer Keen

 

Documentation Portfolio (does not move on to the Inter-County Final)

1st Place – “BP3” – Thomas Jefferson Middle School – Alex Budd, Rahil Patel, Neel Patel, Sumaarg Pandya

2nd Place – “The CARnival” – Mount Arlington – Grace Byrne, Robert Appleton, Kaytlynn Chey, Zoe Karpman

3rd Place –  “Burger-o-Meal” – St. Joseph School, Mendham – Alexia Rizzotto, Gabriella Poth

 

Students’ Choice (does not move on to the Inter-County Final)

1st Place – “The Blue Icy Hydra” – Randolph Middle School – Eric Gu, Brandon Luong, Matthew Chan, Scott Kimiecik

2nd Place – “The CARnival” – Mount Arlington – Grace Byrne, Robert Appleton, Kaytlynn Chey, Zoe Karpman

3rd Place – “Silverfish” – Memorial Junior School – Brian Clark, John McDermott, Shannon Breen

 

Additional Speed teams moving on:

“Horrifying Hulk” – Briarcliff

“Swoop” – Thomas Jefferson Middle School

“Batmobile 3” – East Hanover Middle School

Teams winning in Speed, Craftsmanship, Engineering and Best Use of Recycled Materials advance to the Inter-County Final competition which will be held at Ridgedale Middle School on May 28, 2013, with a rain date of May 30, 2013.   

For more information and how to participate in JSS next year, contact TransOptions at (973) 267-7600, creuther@TransOptions.org  or visit www.TransOptions.org.

(Photos available upon request)

###