What's Happening in the Area

TransOptions Hosts 11th Junior Solar Sprints Competition: Inter-County Final Race Results
05.30.2012

TransOptions is proud to announce the Inter-County Final winners of the eleventh Junior Solar Sprints Competition (JSS) held on May 29, 2012, at Central Park of Morris County. 

Competing teams earned the right to participate in the Final by first winning in their division in the category of Speed, Craftsmanship, Engineering or Best Use of Recycled Materials.  “The students were very excited to advance to the finals,” commented John F. Ciaffone, TransOptions President.  “Some teams even ‘went back to the drawing boards’ and tweaked their cars to improve their chances of winning,” he added.

JSS is an Environmental Education program hosted by the non-profit Transportation Management Association at no cost to middle school students, teachers and schools in TransOptions’ northwest New Jersey service area.  “We are proud to support STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education with content that aligns to New Jersey Core Curriculum Standards and gratified by the ongoing success of this enrichment program,” said Mr. Ciaffone.

TransOptions is grateful to First Energy Foundation for being the primary sponsor of this year’s Competition and to PSE&G, the New Jersey Herald and East Coast Alternative Energy for their support.

JSS demonstrates TransOptions’ commitment to increasing student awareness of an alternative fuel, conserving resources and helping the environment.  The Final race day is the culmination of months of “hands-on” learning and preparation by over 3,500 students from 52 middle schools participating this year. 

Teams started on a level playing field by receiving basic components including a solar panel, a motor, wheels and axles along with rules for the Competition.  They spent weeks using creativity and science skills to design and build their unique model racing cars.  Along the way, the students witnessed the production of alternative energy first-hand as they harnessed solar energy to power their racing cars down the 66 foot long track.

Entries were judged in the categories of Speed, Engineering, Craftsmanship, Documentation and Best Use of Recycled Materials.  Judges drawn from local businesses and communities contributed their time and scientific expertise to evaluate student entries. 

Immediately following the competition, awards were presented to each student on the winning teams.  The “overall” winning team/school, “Pink Ladies Bug” from Ogdensburg earned possession of the “Overall Winner” trophy for one year. 

The winners are:

Speed

1st Place – “Rainbow Ninja” – Randolph Middle School – Matt Finkelstein, Brandi Lorenzo, Suzanne Medve and Natalie Katchen

2nd Place  - “Hope Speeder” – Hope Township School – Jeremy Diehl, Alex Nelson, Brian Zyck and Zack Panza

3rd Place – “The Ruler” – Mother of Divine Grace - Stephen Fuetkevic and John Peter Zappe

 

Engineering

1st Place – “Mark 1” – Briarcliff Middle School – Reid Goodbar, Owen Goldthwaile, Shawn McLaughlin and Ethan Whang

2nd Place – “The One We Are Working On” – Mountain View School – Alex Kane, Immanuel Fernando, Jay Perrin and Lucas Shafran

3rd Place – “Rainbow Ninja” – Randolph Middle School - Matt Finkelstein, Brandi Lorenzo, Suzanne Medve and Natalie Katchen

 

Craftsmanship

1st Place – “ Dance-a-Tron” – St. Joseph’s School, Mendham – Dani Schmidt, Olivia Vizzini, Meaghan Imossi and Isabell Snee

2nd Place – “Pink Ladies Bug” – Ogdensburg School - Gabriella Ciasullo, Rebecca Shepard and Randi Lyn Hornyak

3rd Place – “Solar Express” – Sussex Christian School – Stephen Schurter, Hannah Clark, Alyssa Wollery and Chris Faber

 

Best Use of Recycled Materials

1st Place – “???” – Unity Charter School – Ariel Pawlo, Jake Dentzer and Austin Eriksen

2nd Place – “Pink Ladies Bug” – Ogdensburg School – Gabriella Ciasullo, Rebecca Shepard and Randi Lyn Hornyak

3rd Place – “The Ruler” – Mother of Divine Grace – Stephen Fuetkevic and John Peter Zappe

Documentation Portfolio

1st Place -“2 and a ½ men” – Mt Pleasant Middle School – Ethan Morris, Kyle Ume and Zach Minion

2nd Place – “Hash Slinging Slasher” – Green Hills School – Carly Leifken, Bridget Schultz and Jake Wittig

3rd Place – “Apollo Rover” – New Providence Middle School – Mark VaderMerwe, Saad Khan, Rohan Mallya and Kevin Zhang

Students’ Choice

1st Place – “Splatter Painters” – Kittatinny Regional High School – Maddy Hughes and Ashlee Bickhardt

2nd Place – “Tigger” – Ogdensburg School – Ally Lame, Cait Collins and Erik Pedersen

3rd Place  - “Italian Stallion” – Green Hills School – Nick Adams, Ryan Holzhauer and Tommy Giordano

For more information about the program and how to participate in JSS next year, contact Cindy Reuther at (973) 267-7600, or send her an email here.