TransOptions Newsletter

TransOptions Hosts 12th Junior Solar Sprints Competition - Inter County Final Results
05.28.2013

TransOptions Hosts 12th Junior Solar Sprints Competition

Inter County Final Results

TransOptions is proud to announce the Inter-County Final winners of the 12th annual Junior Solar Sprints Competition (JSS) held on May 28, 2013, at Ridgedale Middle School.

JSS is an Environmental Education program hosted by TransOptions, a non-profit, at no cost to middle school students, teachers or schools. TransOptions is grateful to the Alcoa Foundation for being the primary sponsor of this year’s Competition and to Jersey Central Power & Light-First Energy Foundation, Thorlabs, the New Jersey Herald and the Avis-Budget Group for their support. 

“Hosting the Junior Solar Sprints Competition demonstrates TransOptions commitment to the helping future generations learn about an alternative fuel, conserving resources and helping the environment,” comments John F. Ciaffone, TransOptions President.  “We are proud to support STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education with content that aligns to New Jersey Core Curriculum Standards and  gratified by the ongoing success of this enrichment program,” he adds.

Race day is the culmination of months of preparation by over 3,500 students from 52 middle schools participating this year.  The teams started on a level playing field; each receiving basic components including a solar panel, a motor, wheels and axles along with rules for the Competition.  Next came weeks of applying creativity, teamwork and science skills to design and build their unique model racing cars.  During the process, the students witnesses alternative energy first-hand as they harnessed solar energy to power their racing cars down the 66 foot long track.

Entries are judged in the categories of Speed, Engineering, Craftsmanship and Best Use of Recycled Materials.  Each team is also required to submit a Documentation Portfolio providing a record of their concept, design, development and comments.  A panel of volunteer judges, drawn from local businesses and communities, contribute their time and scientific expertise to evaluate student entries. 

Immediately following the competition, awards were presented to each student on the winning teams. 

The winners are:

Speed

1st Place – “Black Mamba” – Old Turnpike School – Andrew Babik-Murray, Emma Liegh Cameron, Daniel Kolodziej

2nd Place  - “Horrifying Hulk” – Briarcliff School – Jenna Atkins, Jackie Sino, Jenny Smith, Sydney McDonald

3rd Place – “110%” – McKeown School – Rayna Butler, Ryan Pollison, Kevin Murphy, Matt Kowaslki

 

Engineering

1st  Place – “Mach II” – Briarcliff School - Owen Goldthwaite, Reid Goodbar, Luke Stanici, Sean McLaughlin

2nd Place – “Hot Diggity Dog” – Mt. Pleasant Middle School – Ryan Melnick, Helen Yang, Damon Persaud

3rd Place – “Turtle Time” – Mt. Pleasant Middle School - Jenny Zheng, Fraiser Dodek, Juliette Banner, Catherine Sheng

 

Craftsmanship

1st Place  - “Hip Van” – Ridge & Valley Charter School - Malachy Congdon, Marielle Gardner, Gray Woodruff, Tanya Osgood-Myers

2nd Place – “Flower Power” – Ogdensburg Middle School – Randi Lyn Hornyak, Allyson Lame, Rebecca Shepard, Gabriella Ciasullo

3rd Place – “Pride Rock” – McKeown School – Hannah MacMillan, Kathryn Merrill, Katrina Fernandez, Jada Guido

 

Best Use of Recycled Materials

1st Place – “Hip Van” – Ridge & Valley Charter School – Malachy Congdon, Marielle Gardner, Gray Woodruff, Tanya Osgood-Myers

2nd Place – “Mach II” – Briarcliff School – Owen Goldthwaite, Reid Goodbar, Luke Stanici, Sean McLaughlin

3rd Place – “I Car 5” – Timberlane Middle School - Toby Brown, Tommy Griffin, and Patrick Allex

 

Documentation Portfolio

1st Place – “Silver Star” – Stardust Home School – Hunter Gallo

2nd Place – “Hot Diggity Dog” – Mt. Pleasant Middle School - Ryan Melnick, Helen Yang, Damon Persaud

3rd Place –  “Turtle Time” – Mt. Pleasant Middle School - Jenny Zheng, Fraiser Dodek, Juliette Banner, Catherine Sheng

 

Students’ Choice

1st Place – “Twitter” – Ogdensburg Middle School – Scott Mueller, Alejandro Rojas, Audrey Janosko, Rebecca Bradner

2nd Place – “Pride Rock” – McKeown School - Hannah MacMillan, Kathryn Merrill, Katrina Fernandez, Jada Guido

3rd Place – “Hot Diggity Dog” – Mt. Pleasant Middle School - Ryan Melnick, Helen Yang, Damon Persaud

 

Overall Winner

“Turtle Time” – Mt. Pleasant Middle School – Jenny Zheng, Fraiser Dodek, Juliette Banner, Catherine Sheng


For more information and how to participate in JSS next year, contact TransOptions at (973) 267-7600, creuther@TransOptions.org  or visit www.TransOptions.org.

(Photos available upon request)

###